SEO Uzmanı ne iş yapıyor ve nasıl çalışıyor? Web siteleri için nasıl SEO desteği veriyor? – İlk kez bir SEO çalışması yaptıracak işletme sahipleri için, teknik ve strateji gerektiren konuların yalın anlatımı.

Bir SEO uzmanı, bir kuruluşun Google veya Bing gibi arama motoru sonuçlarındaki görünümünü artırmak için çeşitli pazarlama uygulamalarını kullanır. Web trafiğini artırmak birincil odak noktası olsa da, SEO uzmanları ayrıca müşterilerle etkileşim kurmak ve dönüşüm oranlarına odaklanmak için yollar geliştirir.

SEO Uzmanının birincil iş sorumluluğu, ziyaret başına sayfa görüntülemeleri, tıklama oranları, bir sitede geçirilen süre ve tıklama başına maliyet gibi web sitesi verilerini izlemek ve analiz etmektir. Diğer iş sorumlulukları arasında site tasarımını geliştirmek için web geliştirme personeli ile işbirliği yapmak, dizinlerde ve arama motorlarında listelemelerin yerleşimini denetlemek ve e-posta promosyonları veya sponsorluk programları gibi çevrimiçi pazarlama etkinliklerini yönetmek yer alabilir.

SEO uzmanları, etkinliği belirlemek için rakiplerin sitelerinde anahtar kelime araştırması yapabilir. SEO uzmanına teknoloji, pazarlama veya yönetim firmaları gibi çeşitli endüstrilerde ihtiyaç duyulmaktadır. SEO uzmanları genellikle freelance ya da bir ofis ortamında tam zamanlı çalışır.

SEO, doğru bilginin doğru kişiye ulaştırılması ile ilgilidir. SEO çalışmalarını değerlendiren ve arama sonuçlarındaki pozisyonunu için referans olan iki temel unsur vardır. SEO uzmanları web sitelerinin arama motoru görünürlüğünü artırmak için aşağıdaki iki temel faktörün birbiriyle etkileşimini daha verimli hale getirecek yollar arar veya yeni yollar oluşturur.

 1. Kullanıcı, İnternette araştırma yapan kimse.
 2. Arama motoru, İnterneteki bilgi kaynaklarını tarayıp değerlendirerek insanlara sunan sistemler.

Başlamadan önce aşağıdaki makalede açıklanan SEO Uzmanlığı kavramlarına bir göz atarak Jargon ve terimler hakkında fikir edinmeniz tavsiye edilir. SEO uzmanları bir web sayfasının teknolojisinin hem kullanıcı hem de kendi örümcekleri için doğru şekilde oluşturulmuş olmasına önem verir. Arama motoru teknolojisi, algoritma adı verilen gelişmiş yazılımlar sayesinde içeriği kavramsal değerlendirebilir, özgünlük kontrolü yapabilir, site sahibinin ve sitenin geçmişinden edindiği bilgileri değerlendirerek bir güvenilirlik/yetki puanı oluşturabilir.

Arama motorları web sitelerinin belirli bir konuda sağladıkları bilginin değerini birçok faktöre göre ölçer, değerlendirir ve ilgili konuda internette araştırma yapan insanlara sunar. Ziyaretçilerin bir web sayfasına gösterdikleri ilgi arama motorları için sıralama faktörüdür. Arama motoru algoritmaları, web sitesinin geçmişte yayınladığı içeriğin niteliğini, sitedeki bilgilerin ne kadar güvenilir olduğunu ve ilgili alanda bilgi paylaşmak için ne kadar yetkili yani uzman olduğunu anlamaya çalışır.

SEO Uzmanı İşe Nereden Başlar?

SEO uzmanları, ürünleri, hizmetleri veya içeriği İnternet özellikli cihazlar veya ortamlar aracılığıyla tanıtmanın etkili yollarını oluşturmaya odaklanır. Bunu, müşterilerin ihtiyaçlarını daha iyi anlamak ve sürekli arama motoru optimizasyonu stratejileri belirlemek için hedef pazardaki istatistikleri veya verileri inceleyerek yaparlar.

SEO çalışması için ilk adım düzgün çalışan bir web sitesidir. SEO uzmanı web sitenizi iyi bir teknoloji kullanarak yayınlamaya gayret eder. İçeriğinizin arama motoru örümcekleri tarafından daha verimli taranmasını ve içeriğinin daha iyi anlaşılmasını sağlar. SEO uzmanı aynı zamanda kullanıcıların web sitesini daha verimli kullanabilmesini, kişiselleştirerek daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamalarına yardımcı olur. İyi bir kullanıcı deneyim, temel olarak insanların web sitenizden faydalanırken zorluk yaşamaması anlamına gelir.

SEO konusunda aldanmak kolaydır, yine de herhangi bir seo uzmanına danışmadan da yapabileceğiniz çok şey vardır, ancak SEO uzmanının bilgi birikimi ve tecrübesi size hatırı sayılır bir zaman kazandırabilir. Önce içeriğin niteliğini düşünür SEO uzmanı ürettiği kaliteli içerikler sayesinde arama sonuçlarında iyi pozisyonlar alır.

Bir web sitesini insanların aradıkları terimlerle alakalı hale getirmenin ve insanlara sitenizi ziyaret etmeleri için bir neden vermenin en iyi yolu okunmaya değer içerik üretmektir. Düzenli olarak nitelikli içerik girmek Google arama motorundaki sıralamalara en fazla olumlu etki eden şeylerden biridir. Anahtar kelimelere saplanıp kalmış içerik üretmez, çünkü uzun vadede işe yaramaz, bu nedenle içerik üretirken kullanıcıyı ön plana alır.

SEO uzmanları hedef kitle için yazar, onlara siteye tekrar gelmelerini sağlayacak bilgiler sunar. Kurumsal sayfalarınızı blogunuz yardımıyla pazarlar. Buna içerik pazarlaması denir ve web sitenizi tanıtmanın en iyi yoludur.

SEO Uzmanı Kullanıcı Öncelikli Çalışır

SEO uzmanı blog yazılarıa bulduğu her anahtar kelimeyi sıkıştırmaya çalışmaz, her şeyden önce alakalı ve ilginç sayfalar üretmeyi hedefler. Arama motorları için değil, okuyucular için geliştirir. Sosyal medya uygulamalarında ya da topluluk sitelerinde sayfalar oluşturur, işletmenizle ilgili konu forumlarında etkili olmanızı sağlayacak yöntemler tavsiye eder.

Modası veya trendi hemen geçmeyecek içerikler tavsiye eder ya da üreter. Örneğin haber türü içerikler çabuk eskir. Eskimeyen içerik ziyaretçilerin sitenize uzun vadede gelmesini sağlar. Sosyal medya, küçük işletmelerin çevrimiçi varlıklarını tam anlamıyla oluşturmaları için harika bir yoldur. Öncelikle Facebook, Linkedin gibi önemli sosyal sitelerde doğru iletişim ve web adresi ayrıntılarına sahip profiller oluşturulmalıdır.

Organik aramalarda üst sıralarda görünmenin kolay bir yolu yoktur. İyi bir SEO uzmanı, sitenizin olabildiğince üst sıralarda yer almasına yardımcı olur, ancak birinci sayfa sıralamasını garanti etmek mümkün değildir. Bu tür şeyler vaat eden uzmanların uzun vadede faydadan çok zarar vermesi ve SEO çabalarınızı boşa çıkarması muhtemeldir.

SEO Uzmanı Site Yapınızı Optimize Eder Sayfa URL’si, adres çubuğundaki adresin alan adınızdan sonra gelen kısmıdır. (domain.com/sayfa-url). SEO uzmanı URL yapınızın mümkün olduğu kadar kısa ve anlamlı olmasını sağlar. URL yapılarının basit ve anlamlı olması, kullanıcı tıklarsa nasıl bir web sitesine gideceğini tahmin etmesine yardımcı olur.

Rakiplerinizi Takip Eder Çoğu insan rakiplerinin sayfasında gezinmeye tahammül edemez, ancak SEO uzmanı için rakipler çok önemlidir. SEO uzmanı rakiplerinizin web sitelerini koşulsuz en küçük ayrıntısına kadar bilir. SEO uzmanı ilk sıralarda çıkan rakiplerin hedeflenen anahtar kelimelerde nasıl başarılı olduklarını anlamak için site içinde ve dışında neler yaptıklarını inceler ve öğrenir.

SEO çabalarının sonuçları genellikle hemen gelmez. Özellikle rekabetin yüksek olduğu alanlarda sabırlı olunması gerekir. Web sitelerinin mobil sürümünün doğru şekilde çalışması temel ve esastır. Ziyaretçiler masaüstüne göre çok yüksek bir oranda mobilden gelir.

SEO uzmanı web sitesinin farklı cep telefonlarından nasıl göründüğünü sık sık denetler. Resimlerinizi Optimize Eder Web sitenizdeki resimlerin özgün olması, sizin tarafınızdan veya özellikle sizin için çekilmiş olması, internette başka bir yerde daha önce yayınlanmamış olması önemli bir avantajdır.

SEO uzmanı resimlerin boyutlarına, isimlerine, alt etiketlerine ve açıklamalarına dikkat eder. Gereğinden fazla büyük fotoğraflar özellikle mobil görünümü kötü etkiler, düşük çözünürlükte, kalitesiz görseller ise web sitenize olan güveni azaltabilir. Google Analytics ve Arama Konsolu Google, SEO uzmanlarının işini kolaylaştıran ücretsiz, harika araçlar sunar. Google en büyük arama motorudur ve tüm aramaların %70’inden fazlası Google ile yapılır. Bu nedenle Google Analytics aracı zorunludur. Bu araç ile web sitesinin trafik istatistiklerini yüksek doğrulukta ölçer, gerekli iyileştirme ve stratejileri belirler.

Aynı şekilde Google arama konsolu uygulaması ile sitenin taranabilirliği ile ilgili sorunları keşfeder. SEO Uzmanı Şema İşaretlemesi Kullanır Şema işaretleme, web sayfalarının içeriğinin arama sonuçlarında daha detaylı görünmesini sağlayan tanımlayıcı kodlardır. Web sitenizde bulanan sayfalar türlerine göre ayrılır. Örneğin ürün sayfası ile bir blog yazısı farklı türlerde işaretlenir. SEO uzmanı bu kodları düzenler ve ilgili sayfalara ekler.

Web Tasarım ve SEO uzmanı Web tasarım ve SEO bir biriyle yakından ilişkilidir. Web sitesinin tasarımının beğenilmesi ziyaretçileri sayfada daha uzun süre tutacağından ve tekrar gelmelerini sağlayacağından dolayı bir sıralama faktörüdür. SEO uzmanı web sitenizde gezinmenin ve aranılan içeriğin bulunmasının kolay olmasını sağlamalıdır. SEO uzmanı web sitesini optimize ederken ne kadar yol aldığını izler. Bunun için öncelikle anahtar kelimelerde sıralanılan pozisyonları takip eder ve tarihe göre notlar alır.

Arama sıralaması akıcıdır ve arama yapan kişinin konumuna, cihazına ve arama niyetine göre değişebileceğinden buna göre hedefleme yapılır. SEO Uzmanı Eğitimi Bireylerin bir SEO uzmanı olarak çalışmak için pazarlama, işletme, bilgisayar bilimi veya bilgi teknolojisi ile ilgili bir alanda lisans eğitime ihtiyacı olacaktır. Web teknolojileri deneyimi faydalı olacaktır.

SEO Uzmanı Yetenekleri

Teknik yetenekler bir SEO uzmanı için en temel beceridir, çünkü birincil odak noktaları, bir kuruluşun çevrimiçi görünürlüğünü artırmak için web pazarlama stratejilerini kullanmaktır. SEO uzmanları, HTML veya PHP programlama, MySQL gibi veritabanı yönetimi yazılımları, Google Analytics gibi veri madenciliği yazılımları ve Google Ads Pazarlama Otomasyonu gibi çok çeşitli teknik becerilere ihtiyaç duyacaktır.

Pazarlama stratejilerinin etkinliğini belirlemek ve rakiplerin web sitelerini analiz etmek için güçlü analitik becerilere sahip olmaları gerekir. Birden çok ortamda akıcı mesajlar geliştirmek için diğer yaratıcı personel ile işbirliği yapmak için mükemmel iletişim becerilerine ihtiyaç vardır.

Ücreti Arama motoru pazarlamacılığı stratejistleri kategorisinde Amerika’da sayısı en hızlı artan meslek SEO Uzmanlığıdır. PayScale.com’a göre SEO uzmanları için ortalama yıllık maaş 46.000 ABD dolarıdır. SEO uzmanı, arama motorları olmasaydı web siteme nasıl trafik çekerdim diye düşünür!

SEO Studio: SEO Uzmanlığı ve danışmanlık görevimimiz bir web sitesinin geliştirilmesinin herhangi bir aşamasını kapsıyor. Web Analitiği, Kullanıcı Deneyimi, Erişilebilirlik, Semantik İçerik, Rakip Analizi ve SEO performansını artırmaya yönelik ilgili süreçlerin tüm iş sirkülasyonlarını planlıyor, yönetiyor ve uyguluyoruz.

SEO hakkında bazı bilgiler

 • Konum tabanlı mobil aramaların %78’i çevrimdışı satın alma ile sonuçlanıyor.
 • Tüm Google aramalarının %46’sı yerel bir şeyle bağlantılıdır.
 • Bir mobil cihazda yerel işletme araması yapan tüketicilerin %88’i 24 saat içinde işyerini arayacak veya ziyaret edecektir.
 • Arama yapanların %51’inin mobil cihazlar için optimize edilmiş bir web sitesinden satın alma olasılığı daha yüksektir.
 • E-ticaret sitelerinde geçirilen sürenin %66’sı akıllı telefonlarda gerçekleşmektedir.
 • 2018 SEO istatistiklerine göre, cep telefonları dünya çapındaki çevrimiçi trafiğin % 52,2’sini oluşturuyordu.
 • Tüketicilerin %43’ü mağazadayken bile çevrimiçi araştırma yapar.
 • Tüm dijital ortamlarda geçirilen zamanın %69’u mobil bir cihazda harcanmaktadır.
 • 2019 yılı itibarı ile, tüm cep telefonu kullanıcılarının %63.4’ü internete akıllı telefonlarından erişiyor.
 • Google tüm akıllı telefon arama trafiğinin %96’sını ve toplam organik trafiğin %94’ünü yönetiyor.
 • Bir arama yapıldıktan sonra tıklanan linklerin % 70’i organiktir.
 • Organik SEO’nun dönüşümü, ücretli arama reklamlarından yaklaşık 5.66 kat daha iyidir.
 • Organik SEO teknikleri ve TBM reklamlarının bir kombinasyonunu kullanan pazarlamacılar, yalnızca birini kullananlara kıyasla ortalama %25 daha fazla tıklama ve %27 daha fazla kazanç sağlıyorlar.
 • Eski blog yayınlarını yeni içerik ve resimlerle güncellemek ve yeniden yayınlamak organik trafiği %111,37’ye kadar artırabilir.
 • Organik SEO istatistiklerine göre, video içeriğinin tercih edilme oranı düz metinden 50 kat daha yüksektir.
 • Web trafiğinin yüzde kaçı arama motorlarından geliyor? 2018 yılında, içerik tüketiminin %51’inden fazlası organik arama yoluyla gerçekleştirildi.
 • Arama sorgularının %50’si dört veya daha uzun kelimelerdir.